Przebudowa strychu to doskonały sposób na zyskanie dodatkowej, wartościowej przestrzeni mieszkalnej w domu, co może…
W ostatnich latach, dekoratorzy i projektanci wnętrz kuchennych coraz częściej zwracają uwagę na praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które mogą poprawić funkcjonalność kuchni. Jednym z takich rozwiązań jest podzlewowy separator tłuszczu.
Podzlewowy separator tłuszczu jest coraz częściej rekomendowany przez dekoratorów kuchni jako rozwiązanie, które łączy w sobie ekologiczność, praktyczność i nowoczesność, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia funkcjonalności i estetyki kuchni.
Zaleta | Opis |
---|---|
Ochrona środowiska | Zapobiega przedostawaniu się tłuszczów do kanalizacji, chroniąc wody gruntowe i ułatwiając oczyszczanie ścieków. |
Zmniejszenie ryzyka zatorów | Redukuje ryzyko powstawania zatorów w systemach kanalizacyjnych, obniżając koszty konserwacji i napraw. |
Higiena i czystość | Ogranicza ilość odpadów tłuszczowych, co przyczynia się do utrzymania czystości i higieny w kuchni. |
Oszczędność miejsca | Kompaktowa konstrukcja umożliwia łatwą instalację pod zlewem, nie zajmując cennego miejsca na blacie kuchennym. |
Łatwość instalacji | Nowoczesne separatory są zaprojektowane dla prostoty instalacji i użytkowania. |
Zgodność z przepisami | W niektórych regionach ich stosowanie jest wymagane przepisami, co czyni je zgodnymi z prawem. |
Czy sama myśl o grubych zatorach tłuszczowych w kanalizacji wywołuje u Ciebie niepokój? Martwisz się o narastające blokady spowodowane tłuszczem? Czy fakt, że olej kuchenny gromadzi się w systemie kanalizacyjnym, sprawia, że czujesz się bezradny? Jeśli tak, to separator tłuszczu może być dokładnie tym, czego potrzebujesz.
Szacunki wskazują, że każdego roku do polskiego systemu kanalizacyjnego trafia blisko pół miliona ton tłuszczów, olejów i smarów. Podobnie jak tłuszcze mogą zatykać nasze tętnice, tak te spłukiwane do kanalizacji mogą powodować zatory w rurach. Problem dotyczy zarówno kawiarni, restauracji, jak i domowych kuchni.
Gdy tłuszcze i oleje gromadzą się w kanalizacji, z czasem twardnieją, tworząc substancję podobną do betonu, trudną do usunięcia, co prowadzi do zatorów. Te blokady mogą powodować cofanie się ścieków do naszych domów i firm. W skrajnych przypadkach mogą nawet zablokować oczyszczalnie ścieków i zanieczyścić środowisko.
Jak więc możemy zapobiec tym tłustym problemom? Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie spłukiwania tłuszczów do zlewu. Resztki jedzenia należy wyrzucać do kosza, a tłuszcze i oleje po gotowaniu pozostawić do ostygnięcia i stwardnienia, a następnie bezpiecznie usunąć. Brzmi prosto, ale w kuchniach komercyjnych, ze względu na większą ilość i częstotliwość powstawania tłuszczów, nie zawsze jest to możliwe.
Separatory na tłuszcz to efektywne i higieniczne urządzenia służące do oddzielania tłuszczu, oleju i smaru od ścieków. Umieszcza się je między odpływami kuchennymi a systemem kanalizacyjnym (czy to miejskim, czy prywatnym), by zatrzymywać odpady tłuszczowe. Dzięki spowolnieniu przepływu wody i umożliwieniu jej ostygnięcia, tłuste substancje oddzielają się i wypływają na powierzchnię separatora, skąd można je bezpiecznie usunąć.
Przed omówieniem ich działania, wyjaśnijmy różne nazwy, jakimi są określane. Mogą być znane jako pułapki na tłuszcz, separatory tłuszczu, przechwytywacze tłuszczu, filtry tłuszczu, łapacze tłuszczu lub inne podobne terminy. Wszystkie one odnoszą się do urządzeń zapobiegających dostawaniu się tłuszczów, olejów i smarów do kanalizacji. Termin „pułapka na tłuszcz” jest często używany, ale może być mylący ze względu na różnice w klasyfikacji urządzeń przez producentów.
Podzlewowe separatory tłuszczu są zaprojektowane do naturalnego oddzielania tłuszczów, olejów i smarów (FOG) od ścieków kuchennych, umożliwiając ich usunięcie zanim woda trafi do systemu kanalizacyjnego. Dodatkowo, pułapki te pozwalają na osadzanie się stałych cząstek, które mogły zostać spłukane z zlewu, na dnie urządzenia, co zmniejsza ryzyko blokad w kanalizacji.
Warto podkreślić, że pułapka na tłuszcz nie służy do usuwania resztek jedzenia. Choć może przechwycić drobne fragmenty, nadmiar stałych materiałów może ją zatkać i zakłócić jej działanie. Resztki jedzenia, gęste sosy i inne podobne odpady powinny być usuwane do kosza.
Działanie pułapki na tłuszcz opiera się na zastosowaniu przegród wewnątrz urządzenia, które kontrolują przepływ wody. Te przegrody tworzą trzy główne komory:
W mniejszych pułapkach na tłuszcz, takich jak te instalowane pod zlewem, często stosuje się urządzenia do kontroli przepływu, które regulują ilość wchodzących ścieków i wspomagają proces separacji. Są to tzw. „hydromechaniczne pułapki na tłuszcz”. Większe, podziemne jednostki, nazywane czasami „pasywnymi” lub „grawitacyjnymi separatorami tłuszczu”, mogą przechowywać większe ilości ścieków i polegają głównie na grawitacji do oddzielenia FOG od wody.
Każda pułapka na tłuszcz wymaga regularnego opróżniania. Choć jest to skuteczne urządzenie do przechwytywania tłuszczu, oleju i smaru, jego niewłaściwe czyszczenie może prowadzić do zatorów. Separatory tłuszczu zazwyczaj wymagają opróżniania co miesiąc lub dwa, w zależności od ich wielkości i stosowania środków biologicznych do rozkładania FOG. Mniejsze jednostki mogą wymagać codziennego opróżniania, ale niektóre z nich są wyposażone w automatyczne systemy usuwania, które pozwalają na regularne wydobywanie określonej ilości FOG i przechowywanie jej do późniejszego usunięcia, co wydłuża okresy między czyszczeniami.
Czy w domowych systemach kanalizacyjnych wymagane są separatory tłuszczu?
Czy są one obowiązkowe? Nie. Czy są zalecane? Zdecydowanie tak. Mimo że w naszych domowych kuchniach nie produkujemy takich ilości tłuszczów, olejów i smarów jak restauracje, nadal istnieje ryzyko zatkania własnych odpływów przez nieodpowiednie postępowanie z tymi substancjami.
Większość z nas wie, że nie powinna spłukiwać resztek tłustych sosów do zlewu, ale kto ma czas, aby czekać, aż tłuszcz na naczyniach stężeje, a potem skrobać go do pustego pojemnika, by wyrzucić do śmieci? Idealnie, każdy powinien to robić, ale w praktyce, wielu z nas nie ma na to czasu lub po prostu nie przykłada do tego wagi. Jeśli należysz do tej grupy, mała pułapka na tłuszcz pod zlewem może pomóc Ci uniknąć bycia częścią problemu, bez konieczności dużego wysiłku.
Szczególnie ważne jest to w przypadku systemów kanalizacyjnych niepodłączonych do miejskiej sieci (np. ścieki trafiające do oczyszczalni przydomowej lub szamba). Tłuszcze, oleje i smary kuchenne mogą zatkać systemy drenażowe, uniemożliwiając im absorpcję płynów. W takiej sytuacji konieczna może być wymiana całego systemu, aby zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie.
Autor: Mateusz Bujara - A1 Studio
W połowie XIX wieku wybudowano we Wrocławiu, zaledwie w ciągu dwóch lat, Dworzec Główny. Dworzec…
Nie udało ci się zdać matury w pierwszym terminie? Nie wszystko stracone! Jeżeli nie zdałeś…
Okna dachowe przeznaczone do montażu na dachach spadzistych i płaskich różnią się od siebie, aby…
Kamień spiekany to zaawansowany materiał konstrukcyjny stworzony przez syntezę naturalnych minerałów poddanych działaniu intensywnego ciśnienia…
Przebudowa strychu to doskonały sposób na zyskanie dodatkowej, wartościowej przestrzeni mieszkalnej w domu, co może…
Magazyny i zakłady produkcyjne odgrywają kluczową rolę w osiąganiu sukcesu przedsiębiorstwa. Istotne są nie tylko…